Ana Sayfa
   Gemi İsim Talebi
   Gemi İsim Kriterleri
   Başvuru Takip
   Yardım


Gemi İsim Başvuru Sisteminin Amacı
  Bu sistem ile gemi malikleri gemilerine vermek istedikleri ismin daha önce başka bir gemi tarafından kullanılıp kullanılmadığını internet üzerinden sorgulayabileceklerdir. İsmin mevcut bir gemi tarafından kullanılmadığı belirlendiğinde internet üzerinden isim onay talebi yapılarak, isim rezerve edilecek sicil işlemleri için belgeler ile birlikte liman başkanlığına başvurulduğunda işlem tamamlanacaktır.
  Bu sayede işlemlerin daha hızlı bir biçimde gerçekleşmesini sağlanacaktır.
Talebimi Nasıl Yapacağım?
1- "Gemi İsim Talebi " linkine tıklayarak açılan sayfadaki "GEMİ İSİM KRİTERLERİ"'ni okuyup sayfa altında bulunan onay butonuna basınız(İsim kriterlerine uygun olmayan başvurular reddedilecektir).

2- İlk aşamada talebinize uygun olan seçeneği seçiniz(Başvurunuz sonrası liman başkanlığınca istenecek belgeler başvuru türüne uygun olarak belirlenir). Seçiminiz sonrası karşınıza çıkan formda istenen bilgileri girerek "devam" butonuna basınız. Gemi ismi girişi açılan küçük pencereden yapılır. Bu pencerede talebinize uygun formata tıklayarak alt bölümde açılacak isim girişi kısmına BÜYÜK HARF kullanarak istediğiniz ismi yazınız. Sorgulamanız olumsuz sonuçlanır ise yeni bir isim girişi yaparak işlemi takrarlayınız.

3- İkinci aşamada donatan ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. "Donatan ekle" linkine tıklayarak açılan sayfaya gemi donatanlarının bilgileri girilir. Birden fazla donatan olması durumunda işlemler tekrarlanarak donatan kaydı tamamlanır. Eğer donatan(lar) şahıs ise başvuru sahibi donatanlardan biri olabilir, başvuru sahibi donatan eklenirken en altta bulunan  "İsim Talep Dilekçesi Bu İsim Adına Düzenlensin" bölümündeki kutucuk işaretlenir.

4- Donatanın şirket olması veya şahıs olan donatanların başvurularını temsilcileri ile yapacaklar ise talep dilekçesinde yer alacak başvuru sahibinin bilgileri girilir.

5- 4. aşamada girilen bilgiler karşınıza özet olarak çıkacaktır, dilekçe yazdır butonuna tıklayarak limana verilecek dilekçenin çıktısı alınabilir. (Liman Başkanlığından da dilekçe çıktısı alınabilir).

6- Dilekçe istenilen belgeler ile birlikte Liman Başkanlığına teslim edildiğinde talep edilen isim onaylanmış ve sicile kayıt edilebilir duruma gelmiş olacaktır.(Sistemden seçilen isim için 2 aylık süre içerisinde Liman başkanlığına başvuru yapılması gerekmektedir)

7- Dilekçe üzerinde bulunan başvuru takip numarası veya başvuru sahibinin TC kimlik numarası ile ana menüde bulunan "Başvuru Takip" linkinden işlemin son durumu ile ilgili bilgi alınabilir.


Gemi İsim Talebi ( Not : Internet Explorer 5.5 ve üzerinde çalışır)
Copyright © 2006 T.C. Ulastirma, Denizcilk ve Haberlesme Bakanligi